kusturmaya tepkim

hes@55Çevrim Dışı

İl: Çorum
hes@55Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2006 13:53
kusturmaayyncada di?i çook zayyf dü?üyor.
ama ben di?iyi ayyrayym di?ide zayyf dü?sün ozamanda çook ho? bir zevk oluyor.. yavrulary byrakmasy vs...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

THeMuSTÇevrim Dışı

İl: Rize
THeMuSTÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2006 14:03

Ben kusturmaktan yanayym az ihtimalde olsa baly?ynyz tehlikeye giriyor mesela benimki kuluçka süresü 20 olmu?tu ve balyk yavrulary byrakmady bende bunu byrakaca?y yok diye ben aldym kusturdum sadece 2 yavru çykty ve balyk çok bitkin dü?tü ve toparlayamayyp öldüü.

THeMuSTÇevrim Dışı

İl: Rize
THeMuSTÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mart 2006 14:04

Birde artyk hep kusturuyorum ben. 12 günde ve yavrular ve anne gayet sa?lykly oluyor.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2006 11:16

bu msjdan tam 6 sonra ben Cihan batur KILIC kusturma konusunda actigim bu yazi ve pesine ati ay sonra baligimi kusturdugumu olan ediyorum.kimseden ozurdilemeyecem her insan gibi bende bazi seylere karsi cikabilir ve daha sonrada kabullene bilirim sizde yapabilirsiniz.

Ben ozamanlar daha acemiydim ve ilk gorusumdu kusturmayi,akvaryum icindeki dongu boyle calistigini baliklarim agizlarina yumurta aldiktan sonra anladim.kusturma gerekli bír islemmis.

burdanda soyluyorum ben kimseyle onur kirici yada dalga gecmek icin adam  aramadim.kimse okuzun altinda buza aramasin.

balikli2006-8-26 11:20:6

sudamlasıÇevrim Dışı

İl: Istanbul
sudamlasıÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2006 15:24
Batur bey bu kadar çok şiddetlenmenize gerek yok. Birisi size birşeymi dedi bu konu hakkında bilimyorum. Bende yeni akvaryum kurdum ve 1-2 gün öncesine kadar kusturma işlemi bana balıklara ızdırap veriliyormuş gibi geliyordu. Bu konudaki fikrim forumdaki bir çok yazıyı okuyarak değişti. Bize doğru ve gerçek bilgiler verdiği için forumda bulunan bütün bu konunun uzmanı arkadaslara tesekkür ediyorum ve sağlıklı balıklar diliyorum...

Fatih TÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Izmir
Fatih TÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2006 15:26

Selam

Hiç kusturmadım, kusturamada, kusturanada karşıyım. Ama söylendiği gibi, herkes özgür. Beslediğimiz balıklar dışında.

Saygılar.

kadangoÇevrim Dışı

Özel Üye
kadangoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2006 17:11
Benim düşüncem,
Balıklar zaten evcil olduğu için doğayla alakaları yoktur.Anneleri de kusturulmuştur büyük bir ihtimalle.Anne dişiler akvaryumda zarar görürler ve çok aç bırakmamak için balıkları kusturma yöntemine giderim.

Cihan BaturÇevrim Dışı

İl: Yurtdisi
Cihan BaturÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2006 17:12

evet ilk once bende karsiydim ama zorunlu durumlar ve bir baligimin olmesi ve biliyorsunuzki akvaryumumuzun,cok buyuk alanlari yok simdi bende diger kusturan arkadaslar gibi baligi rahatlatmak acisindan kusturmaya karsi degilim.Daglar bile yuzyil gecirip evrim degistiriyor insanlarda dusuncelerinde evrim gecire bilir.

saygilar...

etrafimizi kinarken yada suclarken once sorgulayiniz lutfen

Altug AyhanÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Elazig
Altug AyhanÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2006 17:52
Ben kusturma taraftarıyım.

Cihan BaturÇevrim Dışı

Cihan BaturÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2006 20:43
arkadaslar kina yapacaginiza lutfen yazilari okuyun

Seçil-EdizÇevrim Dışı

Seçil-EdizÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Ağustos 2006 22:14

Her tankın koşulları farklı, dolayısıyla herkesin doğruları da farklı. En güzeli tabi ki herşeyi doğal haline bırakmaktır. Ancak şu da bir gerçek ki tanklarımızda doğadaki koşulları birebir yakalamak imkansıza yakın derecede zor. Herşeyden önce birim hacimdeki balık sayılarımız doğadakinden çok yüksek. Ne kadar yaklaşsak ta yaklaşalım doğal ortamdan birçok farkımız olacaktır.

O zaman seçim yapmamız gerekirse kıyaslayacağımız şeyler şunlar olmalı:

1. Eğer kusturma yöntemi seçeceksek bu işlem anne için stres dolu, doğallıktan uzak ve belki acemi ellerde yıpratıcı bir işlem olacaktır.

2. Eğer doğal haline bırakacaksak anne bizim oluşturduğumuz ortamda fazladan bir hafta ya da 10 gün kapalı bir alanda, diğer balıklardan fazla uzaklaşma şansı olmadan savunmasız ve stres dolu bir süreç geçirecektir.

Malesef her iki şekilde de anne için doğada olduğundan çok daha yıpratıcı etkileri olduğu kesin. Ancak hangisinin daha uygun ya da uygunsuz olduğu tank koşullarına göre değişir. Buna da akvaristin kendisi gözlemleyerek karar vermesi gerekiyor. Bence yanlış olan tek yöntem anne için hangisinin daha uygun olduğunu bile bile keyfi olarak tam tersini yapmaktır.

Herkese sağlıklı balıklar...

Cihan BaturÇevrim Dışı

Cihan BaturÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Ağustos 2006 01:40

Yaziniz mukemmel olmus,bana gore bu yorum cok duzgun.

tebrikler..