kusturma zararlımı?

AhliÇevrim Dışı

AhliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2006 10:27

arkadaşlar ahlim hamile sizce 9 günü geçtikten sonra kusturursan

1.anne zarar görebilirmi

2.yavrular yaşarmı

saygılar

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

tolgao2000Çevrim Dışı

İl: Ankara
tolgao2000Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2006 10:33
9 gün biraz erken değilmi ? Mehmet bey bu soruları sormanızdan kusturmada uzman olmadığınızı düşünüyorum , anneye ve yavrulara zarar verebilirsiniz, annenin ağzı deforme olabilir bu halini görünce üzüntüden çok kötü olursunuz.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2006 10:35
Mehmet Bey 9 gün kusturmak için çok erken bir zaman.Kusturma işlemide ağıza alınan yumurtalar için oluyor biliyorsunuz yani hamile değilde ağzına yumurta aldı diyelim biz ona. Kusturmak istiyorsanız 14-15 gun sonra yapın.Saygılar.

Seçil-EdizÇevrim Dışı

İl: Izmir
Seçil-EdizÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2006 10:43

Mehmet bey erken kusturmanızın anneye bir zarar vereceğini düşünmüyorum. Tam tersine yemek yemediği ve kendini iyi savunamadığı bu dönemin kısa olması onun için daha iyi olacaktır. Ve kendini daha rahat toparlayacaktır.

Ancak yavrular için olay tam tersi. Erken kusturulmuş yavrular gelişimini daha tamamlamadığı için yumurta keseleri ile doğacak ve bakımı daha fazla özen, dikkat ve tecrübe isteyecektir. Yavruların bir kısmını ya da tümünü kaybetmeniz de olası. Akvaryum koişullarınızı bilmediğim için kesin yargıda bulunmak istemiyorum ama eğer ciddi şekilde anneyi rahatsız eden bir durum yoksa (erkek balığın sürekli kovalayıp anneyi zayıf düşürmesi gibi) bekleyip zamanında kusturmanız daha sağlıklı olacaktır.

Ya da anneyi ayırıp kendi doğal şekilde kusmasını da sağlayabilirsiniz ki en sağlıklısı budur. Tabi burada da annenin strese girip yavruları yutma riski olabiliyor.

Karar sizin, ama ben olsam erken kusturmayı yavruların sağlığı açısından en son alternatif olarak düşünürüm.

Saygılar...

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2006 10:47

Mehmet bey;

Ben balıklarımı 10. gün kusturuyorum.Ve hepside yaşıyorlar.Yumurtanın ilk önce kuyruk kısmı çıktığı için kendi hareketini sağlıyor ve yumurtanın mantarlaşmasını önlüyor.Ulvi Bey'de 8. gün kusturuyor ve balıkları yaşatıyor.

Eğerki kusturmayı bilmiyorsanız denemeyin derim.Tolga Bey'in dediği gibi balığa zarar verebilirsiniz.

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2006 10:48

Merhaba Mehmet Bey,

Kusturmanın pek sağlıklı olduğunu söylemem anne balığı hırpalayabiliyorsunuz yavrular çıkarken anne ağzını kapatıp yavruyu sıkıştırıp öldürebilir mümkün. Neticede anne balığın dışarıdan yapılan bir müdahale olduğu için çok sağlıklı değil balık için sadece şöyle iyi bir yanı var doğal ortamda 22 gün kadar ağızda tutuyorlar siz 14. 15. günlerde alırsanız balığın beslenmeye daha çabuk başlamasına neden olursunuz vede daha çabuk yavru almasını sağlarsınız.
9. Gün çok riskli yavruları alırsınız ama 14,15. günleri tavsiye ederim

Yavru kusturma hakkında daha fazla bilgi almak için sitemi ziyaret edebilirsiniz.
www.groovydeejays.com/malawicichlid

yada

Lithobates Kusturma video1
1,24Mb

Sarı Prenses Yavru Kusturma Video2
3,50 Mb

İyi Balıklar

AhliÇevrim Dışı

AhliÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2006 10:51

yorumlarınız için teşekkürler.ben s.p 9 günlükken kusturmuştum yavrulara hiçbir zarar olmadı.ama ahlimi 14-15 gün sonra kusturmakta fayda var gibi.akvaryumum 100cm 125lt

AcuAniCÇevrim Dışı

İl: Ankara
AcuAniCÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Mayıs 2006 23:24
kusturmayı tecrübesi olan biri yaparsa anne zarar görmez,ayrıca ürkütmeden yapmak gerek çünkü yavruları o anda da yutabilir.saygılar.