KUSTURMAZSAM...

alphanakayÇevrim Dışı

İl: Balikesir
alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 22:39

Arkadaşlar SP'im ağzına yavru alalı yaklaşık 10 gün oldu...

İyi mi yaptım bilmiyorum ama tankımın (Yaklaşık 200 lt tankım var) 1/5'ini kapsayacak şekilde şeffaf plexi malzemeden bir kutucuk yaptım... İçini de kaya ve saklanma yerleri ile süsledim... Ağzında Yavru olan SP imide bu bölmeye kolayca aldım (kovalamadan kendi girdiği sırada kutuyu çeviriverdim anlamadı bile...) ancak bu bölmede su sirkülasyonunu da sağladım... Şu anda keyifli görünüyor... Doğal ortamdan ayrılmamış oldu ama aynı zamanda da güvenilir bir yerde ve rahat oldu...  Yani bölme akvaryumun içinde duruyor...

Bir de yumurta aldığı günden beri yaklaşık 10 gündür.. kesinlikle yem yemiyor... Bu daha ne kadar böyle gider merak ediyorum... Ağzına yumurta aldıktan kaç gün sonra yavruları bırakır???

Bir de birşey daha soracam ... Ben kesinlikle kusturmayı düşnmüyorum... Bilmiyorum hem yapamam hem de bana biraz zahmetlice geliyor... Kusturmazsam ki yapabileceğimi hiç zannetmiyorum Anne kesin ölür mü? Çünkü biraz küçük 4,5  - 5 cm gibi anne... Şu anda davranışları son derece normal ve hareketli bile sayılır... Ayrı bölmede olduğuınun da farkında gibi...

Herkese sağlıklı balıklar... Umarım daha güzel haberlerini de veririm...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

srdrçÇevrim Dışı

İl: Izmir
srdrçÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 22:45
ayırdığınız bölmenin sirkilasyonu iyi ise,çok iyi yapmışsınız.eğer balığı kusturmıycaksanız balığınız biraz zayıflıycaktır ve yaklaşık 1 ay içinde  balıklar kendiliğinden ağzından çıkıcaktır ancak kusturarak elde ediceğiniz yavrulardan daha az olucaktır çünkü anne çok olmasada acıktıkça yavrulardan bir bir yutucaktır,

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 22:48

Eğer doğada böyleyse hayırlısı olsun derim... Yani annenin ilk anneliği bu beklemiyordum daha açıkçası... Sirkülasyonu evet oldukça iyi...

Bunu ilk defa duyuyorum yani anne bunlardan yutuyor acıktıkça... Vay be... Çok ilginç... Çok teşekkür ederim SRDÇ...

Balıklar ağzından çıkınca da yemeye devam eder mi yavruları peki?

omererbasÇevrim Dışı

İl: Ankara
omererbasÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 22:54
sarı prenses yavrularını yemez ben 17-18 gün oldumu balıkları kusturuyorum.

ahli yunusÇevrim Dışı

İl: Ankara
ahli yunusÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 22:57
Yavrular çıkarınca yemez.Ayrıca 1 ay kadar beklemezsiniz 1 hafta içinde çıkarır yavruları.Hayırlı olsun.

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 22:57
Vallaha onu ben zor yaparım videoyu izledim ama... sıkırken ölür mölür sonra çok pişman olurum... Sonuçta kusturmazsak ta oluyor ya öyle olsun bu defa...

srdrçÇevrim Dışı

srdrçÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 23:04

bir müddet sonra yani artık annenin ağzından çıkıpta hiç girmemeye başlarsa daha çok yer,senin iyi takip edip yavruların artık uzun süre dışarda yüzdüğünü gördüğün  zaman anneyi ordan alman lazım.ama ilk görür görmez alma ilk başlarda ağızdan çıkan yavrular bir tehlike anında tekrar annenin ağzına gireler,aslında kusturabilsen balığı en iyisi öyle olurdu çok basit bilmiyorsan nası kusturcağını anlatayım.öncelikle bir kaba akvaryumdan su doldur sonra annenin durduğu yerde kaya taş falan varsa çıkar ve anneyi ürkütmeden yakala,anneyi kafası sağ elinin işaret ve baş parmaklarının arasına gelecek şekilde tut,zaten ağzı hafif açılacaktır hafif açılan ağzını sol baş parmağınile biraz daha aç ve bu şekilde balığın kafasını su dolu kabına sokup çıkar 5/6 seferde bütün yavrular çıkıcaktır,yanlız unutmadan bu işlem en fazla balığı sudan çıkardıktan sonra 15 sn sürsün birkezde işini bitir yani aynı gün birdaha kusturmaya çalışma

srdrçÇevrim Dışı

srdrçÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 23:08
Mustafa bey ve Ömer bey yavrular kendi halinde annenin ağzından tamamen çıkmaları 1 ayı buluyor,ayrıca yemez demişsiniz çıkan yavruları anne eğer tekrar ağzına almıyorsa bir müddet sonra yiyor. srdrç2006-7-10 23:8:57

alphanakayÇevrim Dışı

alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2006 23:34

1 ay olsun ya beklerim nolcak...

Ama kusturma işi yok ya zor iş... Hele öyle 15 sn olayı felan varsa daha da stress... Bekleyim kendileri çıksın kuzu kuzu... olmaz mı...