Kusturmak?

kemal128Çevrim Dışı

İl: Ankara
kemal128Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2006 00:24

Arkadaşlar;şu ana kadar beslediğim balıkarın hepsini 21. günün sonunda kusturdum çünkü daha erken kusturunca çoğu ölüyor.Peki ben kusturmasam bıraksam anneler kendi yavrularına bakar onları besler mi yoksa 21 günün açlığı ve yorgunluğundan dolayı ayrı tankta bile olsa yavruları kusup yer mi?Yani sizce hangisini yapmalıyım?Ayrı tanka alıp hayat kendi yolunu bulur mu demeliyim yoksa kontrol altına alıp kusturmalımıyım?Yardım ederseniz sevinirim.

Saygılar.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

bluuÇevrim Dışı

İl: Izmir
bluuÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2006 00:31
15.gün sonunda kusturun sorun olmayacaktır.21 gün beklemenin bir anlamı yoktur.Ya erken kusturun ya da ayırın balık kendi kussun yavruları.(Anne yavrularını yemez,diğerleri yer)

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2006 16:50
balıklar nasıl kusturuluyor

ZiyaretçiÇevrim Dışı

Ziyaretçi
ZiyaretçiÇevrim Dışı
Ziyaretçi
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2006 17:07
Okan Bey forumda bu konuyla ilgili videolar var.Geçmiş konuları araştırırsanız bulursunuz.

canavar72Çevrim Dışı

İl: Ankara
canavar72Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2006 17:41

Aşagıdaki linkte sarı prenses  ile birçok bilgi var,burdan bulabilirsiniz.

http://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=28670& PN=1

alphanakayÇevrim Dışı

İl: Balikesir
alphanakayÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2006 20:43

Vallaha ben de çok tereddüt etmiştim... Çoğu kişi kusturmayı savunuyor ancak ben ilk deneyimimde SP'imi kusturmadım ve bekledim... 22.günde kendi bıraktı yavruları... Hepsi son derece sağlıklı maaşallah... Anneyi sorarsanız en büyük korkum oydu ölür mü kalır mı? Bu biraz abartılıyor bence...  Çok küçük bir anne olmasına rağmen toparlaması 1 haftayı bile bulmadı...

Zannedersem sizin tereddütünüz annenin yavruları yiyip yemeyeceği... İy i bir gözlemle bunu halledebilirsiniz... Ben anne yavruları bıraktığında tedirgin oldum annenin hareketlerinden ve yavruları aynı gün ayırdım...

Yavrular bildiğim kadarı ile kendi bıraktığında daha sağlıklı ve büyük doğuyor aynı zamanda büyüme hızları da daha fazla oluyor... Kesinlikle kendi bırakması taraftarıyım... Yavruların sağlığı açısından...

builderÇevrim Dışı

İl: Kütahya
builderÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2006 20:53

Tabi ki doğal olan annenin yavuları kusması ama annenin yavrularını kendisinin kusması kolay bir iş değildir. Öncelikle anne balık ayrı bir akaryumda tek olarak bulunmalı. Bu akvaryum küçük olmamalı.Kayalarla bitkilerle desteklenmiş olmalı. Zannedersem anne balık çevre şartlarının yavruları için uygun olmadığını görürse yavruları salmıyor ama ferah bir ortam olursa bırakıyor.